Demo

Dr. Frederik Paulsen

Zamanının ötesinde bir bilim insanı
Frederik Paulsen (1909–1997) Almanya'da doğdu ve erken yaşlarda sanat ve edebiyata ilgi göstermeye başladığı Kiel'de büyüdü. Öğretmenleri onu, bağımsız ve yenilikçi bir düşünür olarak tanımlıyorlardı. Frederik sonunda bu özelliklerini, daha sonraları hayatında çok önemli etkileri olacak olan politik eylemlere taşıdı.

Almanya'dan İsveç'e
Frederik özellikle dünyada nerede yaşarsa yaşasın ifşa edebileceği bir meslek olduğu için tıp kariyerini seçti. 1933 yılında Kiel Üniversitesi Jinekoloji Kliniği'nde final sınavlarını tamamlayamadan, Sosyal Demokrat bir liderin öldürülmesini protesto eden bir yazın dağıttığı gerekçesiyle Gestapo tarafından tutuklandı. Frederik Paulsen sonraki iki senenin çoğunu hapiste geçirdi. 1935 yılında ailesi Almanya'dan kaçmasına yardımcı oldu ve 26. doğumgününde İsveç'e ulaştı.

Mülteci statüsüne rağmen, kısa sürede Organon ve Pharmacia'da hormon araştırması alanında iş bulan Dr. Paulsen, yavaş yavaş İsveçli meslektaşları arasında tanınmaya başladıktan sonra Lund Üniversitesi'nde düzenli öğretim üyeliği yapmaya başladı.

Ferring'in başlangıcı
1940'lı yıllarda, Dr. Paulsen peptid hormonları üzerine yoğunlaşmak üzere, fazla kalabalık bir alan olan genel hormon araştırmaları alanına sırtını döndü. Ancak astım ve artritte son derece dikkat çekici terapötik etkileri olan, hipofiz bezindeki adrenokortikotropik hormonun (ACTH) ya da stres hormonunun, Amerikalı iki araştırmacı tarafından 1948 yılında keşfedilmesine kadar peptidlerin, hiçbir ticari değeri yoktu. Dr. Paulsen ve araştırma asistanı Eva Frandsen, Stockholm Biyokimya Enstitüsünün bodrumundaki laboratuvarlarında ACTH üretmeyi başardılar.

Dr. Paulsen ACTH'deki uzmanlığını birçok büyük tıbbi ürün şirketine sundu; ancak, 1950 yılında kendi şirketini, daha sonra Ferring İlaç olarak adlandıracağı the Nordic Hormone Laboratory'i kurmaya karar verdi.

Ferring'e bağlılık
Dr. Paulsen 60 yaşına girdiğinde, 1958 yılında evlendiği asistanı Eva ile birlikte Ferring'in günlük operasyonlarından çekilmeye başlayarak şirketin yönetimini, Yönetim Kurulu Başkanı olmadan önce birkaç yıl boyunca şirketin Genel Müdürlüğü'nü yapmış olan en küçük oğlu Frederik'e bıraktı.

Eva ve Dr. Frederik Paulsen, Ferring'in yeni ilaç alanlarında devam eden araştırmalarına ilham vermeyi sürdürdükleri Föhr'deki aile evlerine yerleştiler ve kendilerini aynı zamanda Föhr halkına ve onların tarih ve kültürlerini korumaya adadılar. Dr. Paulsen 1997 yılında, 88 yaşında burada vefat etti.

Dr. Paulsen son yıllarında genç araştırmacılara şu nasihatı vermiştir: "Gerçek başarı, bir şeyler keşfetme yeteneği ve meslektaşlarımızı hayran bırakan bilimsel çalışmalardır. Parayı düşünmeden araştırmalar üzerinde çalışmak daha iyidir. Hedef odaklı araştırmalar son derece verimsizdir."

Endüstriyel ölçekte sentetik peptid hormonları
Dr. Paulsen, hipofiz bezinin ürettiği peptid hormonlarının birçok hastalığın tedavisinde önemli bir rol potansiyeli olduğuna inanıyordu. Bu sebeple, o sıralarda birçok şirketin üzerine çalışmakta olduğu steroid hormonlarının yerine, kendi deyimiyle “tamamen göz ardı edilen peptid hormonları”na yönelmeyi seçti.

Onun heyecan verici "vücuda uyum sağlayarak çalışan ilaç" fikri gerçekten de iyi bir fikir olduğunu kanıtladı. 60 yıl sonra şirket, peptid hormonlarında 3900'dan fazla çalışanıyla bir dünya lideri haline geldi.

Genç ve deneyimsiz şirket, 1956 yılında yine Malmö'de kendi Ar-Ge ve üretim tesislerini kurdu. Bundan 5 yıl sonra, öncü takım sentetikpeptid hormonları vazopressin ve oksitosini üreterek endüstriyel ölçekte çok önemli bir bilimsel buluşa imza attılar. Bu gelişme, Ferring'i bu alandaki ilk şirketlerden biri haline getirdi.

Ferring İskandinavya dışına çıkıyor
1961 yılında şirket, daha sonra Ferring Grubu'nun en önemli ürünü olacak MINIRIN (desmopressin)'in temelini oluşturan sentetik vazopressinin dünyadaki tek üreticisi olarak büyümeye devam etti. Ferring, 1973 yılında İskandinavya'nın dışındaki ilk üretim tesisini Kiel Almanya'da kurdu.

Ferring, 1972 yılında MINIRIN'i piyasaya sürdü. Antidiüretik bir hormon olan bu ilaç, ilk başta diabetes insipidus'u tedavide daha sonra ise primer enürezis noktürna, diğer bir deyişle yatak ıslatma ve noktüri tedavilerinde kullanıldı. 1980 yılında, özefageal varis kanamalarının tedavisi için vazopressinin diğer bir analoğu GLYPRESSIN piyasaya çıktı. Bu tedavilerin başarısı, Avrupa, Kuzey Amerika ve Güneydoğu Asya'da kurulan küresel şirketlerle birlikte, 1980'li yıllar boyunca Ferring'in devamlı büyümesini destekledi.

İlk oral peptid-bazlı tıbbi ürün
1984 yılında MINIRIN tabletin, oral kullanım için başarılı bir şekilde formüle edilen ilk peptid-bazlı ilaç olarak sunulmasıyla Ferring için yeni bir ilk gerçekleşti. 2005 yılında suya gereksinim duyulmaksızın ağızda hızlı eriyen MINIRIN Melt'in tedavide kullanıma sunulması, bu büyük buluşu bile gölgede bıraktı.

1986 yılında Ferring, inflamatuvar barsak hastalıklarının tedavisi için PENTASA'yı tedavide kullanıma sundu. Bu, Ferring'in gastroenteroloji alanında yerini güçlendirmesini sağladı.

Küreselleşme
Şirketin kurucusunun oğlu, Frederik Paulsen, 1988 yılında Ferring Grubu'nun başına geçti ve uluslararası gelişmelere imza atmaya devam edildi. 1990'lı yıllar boyunca Ferring, Doğu ve Batı Avrupa, Güney Amerika, Avustralya, Asya, Güney Afrika ve Orta Doğu'da yeni şirketler açmayı hızlandırdı.

Ferring, kısırlık sorunu yaşayan çiftlere yeni bir tedavi opsiyonu sunan ilk infertilite ürünü MENOGON'u 1993 yılında kullanıma sundu. Aynı alanda yüksek derecede saflaştırılmış bir ürün olan MENOPUR ise 2002 yılında sunuldu. Bundan 2 yıl önce şirket, erken doğum tedavisi için bir oksitosin antagonisti olan yepyeni bir etkin maddeyi, TRACTOCILE'i, kullanıma sunmuştu.

ZOMACTON, büyüme hormonu eksikliği olan çocukları ve Turner Sendromu olan kız çocuklarını tedavi etmek üzere 1996 yılında piyasaya sürüldü ve 2009 yılında ileri evre hormon bağımlı prostat kanseri için bir GnRH blokeri olan FIRMAGON’un piyasaya sürülmesi, Ferring’in peptid hormonları üzerindeki ilgisinin süregelmekte olan değerini bir kez daha doğruladı.

Bugün güçlü bir uluslararası varlık
Şirketin uluslararası varlığı, şimdi Uluslararası İlaç Bilim Merkezi olarak anılan Ferring Uluslararası Merkez'in Danimarka Kopenhag'da açılmasıyla, 2002 yılından itibaren giderek sağlamlaştı. 2006 yılına gelindiğinde ise, Ferring'in şu anki küresel ana merkezi ve üretim tesisi İsviçre Saint-Prex'de açıldı.