Demo

Ferring 2010 yılında 60. yıl dönümünü kutladı

Ferring 2010 yılında 60. yıl dönümünü kutladı. Bu bize, Dr. Frederik Paulsen’ın 1950 yılında Malmö İsveç’te iki kiralık odada kurduğu şirketten bu yana, şirketimizin ne kadar büyük bir ilerleme kaydettiğini fark etme fırsatı verdi.

Endüstriyel ölçekte sentetik peptid hormonları
Dr. Paulsen, hipofiz bezinin ürettiği peptid hormonlarının birçok sağlık durumunun tedavisinde önemli bir rol potansiyeli olduğuna inanıyordu. Bu sebeple, o sıralarda birçok şirketin üzerine çalışmakta olduğu steroid hormonlarındansa, kendi deyimiyle “tamamen gözardı edilen peptid hormonları”na yönelmeyi seçti.

Onun heyecan verici 'vücuda uyum sağlayarak çalışan ilaç’ fikri gerçekten de iyi bir fikir olduğunu kanıtladı. 60 yıl sonra şirket, peptid hormonlarında 6000’den fazla çalışanıyla bir dünya lideri haline geldi.

Genç ve deneyimsiz şirket, 1956 yılında yine Malmö’de kendi Ar-Ge ve üretim tesislerini kurdu. Bundan 5 yıl sonra, öncü takım sentetik peptin hormonları vazopresin ve oksitosini üreterek endüstriyel ölçekte çok önemli bir bilimsel buluşa imza attılar. Bu gelişme, Ferring’i bu alandaki ilk şirketlerden biri haline getirdi.

Ferring İskandinavya dışına çıkıyor
1961 yılında şirket, daha sonra Ferring Grubu’nun en önemli ürünü olacak MINIRIN (desmopressin)’in temelini oluşturan sentetik vazopresinin dünyadaki tek üreticisi olarak büyümeye devam etti. Ferring, 1973 yılında İskandinavya’nın dışındaki ilk üretim tesisini Kiel Almanya’da kurdu. Bu birim, kısırlık tedavisinde kullanılan LUTRELEF ve ZYKLOMAT’ın tanıtımından sorumluydu.

Ferring, 1972 yılında MINIRIN’i piyasaya sürdü. Antidiüretik bir hormon olan bu ilaç, ilk başta diyabetes insipidus’u tedavide daha sonra ise primer enürezis nokturna, diğer bir deyişle yatak ıslatma ve noktüri tedavilerinde kullanıldı. 1980 yılında, özefageal varis kanamalarının tedavisi için vazopresinin diğer bir analoğu GLYPRESSIN piyasaya çıktı. Bu tedavilerin başarısı, Avrupa, Kuzey Amerika ve Güneydoğu Asya’da kurulan küresel şirketlerle birlikte, 1980’li yıllar boyunca Ferring’in devamlı büyümesini destekledi.

İlk oral peptid-bazlı tıbbi ürün
1984 yılında MINIRIN MELT’in, oral kullanım için başarılı bir şekilde formüle edilen ilk peptid-bazlı ilaç olarak piyasaya sürülmesiyle Ferring için yeni bir ilk gerçekleşti. 2005 yılında suya gereksinim duyulmaksızın ağızda hızlı eriyen MINIRIN Melt'in piyasaya sürülmesi, bu büyük buluşu bile gölgede bıraktı.

1986 yılında şirket, inflamatuvar barsak hastalıklarının tedavisi için PENTASA’yı piyasaya sürdü. Bu, şirketin gastroenteroloji alanında yerini güçlendirmesini sağladı ve yıllar geçtikçe enema ve fitillerden tablet ve saşelere kadar PENTASA’nın birçok yeni formu piyasaya sürüldü.

Küreselleşme
Kurucu’nun oğlu, Frederik Paulsen, 1988 yılında Ferring Grubu’nun başına geçti ve uluslararası gelişmelere imza atmaya devam edildi. 1990’lı yıllar boyunca Ferring, Doğu ve Batı Avrupa, Güney Amerika, Avustralasya, Güney Afrika ve Orta Doğu’da yeni şirketler açmayı hızlandırdı. Kısa süre sonra bu genişleme, yıllık gelirlerin ikişer basamak artmasıyla yeni araştırma alanlarının keşfine olanak sağlayarak meyvelerini vermeye başladı.

Ferring, kısır çiftlere yeni bir tedavi opsiyonu sunan ilk infertilite ürünü MENOGON’u 1993 yılında piyasaya sürdü. Takviye bileşik MENOPUR ise 2002 yılında piyasaya sunuldu. Bundan 2 yıl önce şirket, erken doğum tedavisi için bir oksitosin antagonisti olan yepyeni bir etkin maddeyi, TRACTOCILE’i, piyasaya tanıtmıştı.

ZOMACTON, büyüme hormonu eksikliği olan çocukları ve Turner Sendromu olan kız çocuklarını tedavi etmek üzere 1996 yılında piyasaya sürüldü ve 2009 yılında ileri evre hormon bağımlı prostat kanseri için bir GnRH blokeri olan FIRMAGON’un piyasaya sürülmesi, Ferring’in peptid hormonları üzerindeki ilgisinin süregelmekte olan değerini bir kez daha doğruladı.

Bugün güçlü bir uluslararası varlık
Şirketin uluslararası varlığı, şimdi Uluslararası İlaç Bilim Merkezi olarak anılan Ferring Uluslararası Merkez’in Danimarka Kopenhag’da açılmasıyla, 2002 yılından itibaren giderek sağlamlaştı. 2006 yılına gelindiğinde ise, Ferring’in şu anki küresel ana merkezi ve üretim tesisi İsviçre Saint-Prex’de açıldı.

Ferring’in şu anki konumu hakkında konuşan şirketin başkanı Frederik Paulsen, “Ferring, bugün yıllar boyunca inşa etmek için çok çalıştığımız güçlü bir konumda. Uluslararası bir teşebbüs olarak Ferring, rüştünü ispat etmiştir” dedi.