Demo

Doğum İndüksiyonu

Doğum, bazı durumlarda, doğumu gecikmiş bebeklerin doğması için ya da doğumun daha önce gerçekleşmesinin anne ve bebek için daha yararlı olduğu durumlarda, doğum uzmanları tarafından indüklenebilir ya da başlamasına yardımcı olunabilir.

Birçok hekim, hamileliğin 42-43. Haftalardan sonra devam etmesi durumunda bebeklerin, artan ölüm ve beyin hasarı riskine karşı muhtemelen daha çok problem yaşayacağı hususunda hemfikirdir. Bundan dolayı, eğer 42. Hafta civarında doğal doğum meydana gelmediyse, doğum indüklenebilir.

Oksitosin ve prostaglandin hormonları hamileliğin sonunda doğum sancısı ve doğum için ana süreci başlatmak amacıyla üretilen temel hormonlardır.

Oksitosin, rahmi kasılmaya zorlayarak bebeği rahimden aşağı iten hormondur. Prostaglandin salınımı ise rahim ağzının yumuşama sürecini etkinleştirir, inceltir ve bebeğin içinden geçebilmesi için açılmasına sebep olur. Ayrıca prostaglandin, rahmi, oksitosine karşı daha hassas yapar.

Bebeğin doğumuyla birlikte, rahim, plasentayı atmak ve bir an önce doğum öncesi durumuna dönmek için kasılmaya devam eder. Plasenta atıldıktan sonra, rahim kasılmalı ve sıkı olmalıdır.