Demo

İnteraktif Zaman Cetveli

1950 Ferring’in Kuruluşu

Dr. Frederik Paulsen ve Eva Frandsen, ismi daha sonradan Ferring olarak değiştirilecek olan Nordiske Hormonlaborotorie işletmesini kurdular. İşletme; üretim, kimyasal ve fizyolojik araştırma ve bunların ilaç sektöründe uygulanmasını da içeren hormonlar üzerine yoğunlaşan İskandinav girişimci bir firma olmayı amaçlamıştır.

Dr. Paulsen, farmakolojik ve klinik konular ile pazarlama üzerine çalışmalar yürüttüğü Lund Üniversitesi Farmakoloji Enstitüsü’nde yardımcı profesör unvanını almıştır. Birkaç yıl sonra ise bütün zamanını kurmuş olduğu şirketine liderlik etmeye ayırmıştır.

1951 Ferring’in İlk Yılları

1951’in bahar aylarında, Nordiske Hormonlaboratorie, İsveç’in Malmö şehrinde 60 metrekarelik eski bir fabrikayı kiralayarak adrenokortikotropik hormonu (ACTC) üretmeye başlamıştır.

Eva Frendsen ise önceki yıllarda, Kopenhag’da meslektaşlarıyla birlikte peptid hormonu üretimi üzerinde çalıştıktan sonra buna Stockholm’de, Pharmacia ve Organon’da da devam etti. Daha sonra Ferring’in yıllarca temel üretim ve teknik yöneticiliğini yapacak olan Helmer Hagstam ise asistanlığını yapmaktaydı.

ACTC ve böbreküstü kortikal hormonların özelliği ise pazarda bağışıklık terapisinin başlangıcı olması ve bağışıklık tedavisinde yeni fırsatlar sunmasıdır. Bu, ACTH’nin klinik geliştirme alanındaki çalışmalarının muazzam oranda artması ve yeni bulguların sürekli olarak eklenmesiyle sonuçlanmıştır. Dr. Paulsen, bu çalışmanın başına geçmiş ve uzun yıllar boyunca İsveçli doktorlarla olan iyi bağlantılarından yararlanmıştır.

1954 Şirketin İsmi Köklerine Bağlı Olarak Değişiyor

Frederik Paulsen şirketin ismini Ferring olarak değiştirmiştir. Şirketin ismini değiştirirken mümkün olduğunca çok ülkede, anlaması ve telaffuzu kolay olması gibi gerçekçi ve geçerli sebepleri gerekçe göstermiştir.

Şirketin ismini Ferring olarak seçmesinde, doğmuş olduğu Föhr adasına kişisel olarak hissettiği derin bağı göstermek adına, bu adada yaşayan yerlileri tanımlamak için Ferring kelimesinin kullanılması etkili olmuştur.

1956 Ferring Şirketi Büyüyor

Ferring, daha sonra kiralamış olduğu fabrikadan, kendi sahibi oldukları, Malmö’deki ilk fabrikasına taşınmıştır. Ferring büyümeye devam ettikçe, Almanya ve Danimarka’da şirketler açmıştır; ama bu büyüme sürecinde, Dr. Paulsen, büyükannesinin tavsiyesine uyarak büyüme yolunda hiçbir finansörden borç almamıştır.

1961 Ferring Dönüm Noktası

Ferring için en büyük dönüm noktası, Dr. Paulsen ve ekibinin, endüstriyel ölçekte sentetik peptid hormonu (vazopresin ve oksitosin) üretmesi olmuştur ve böylece dünya çapında ilaç sanayiinde önde gelen şirketlerden biri olmayı başarmıştır.

Ferring, dünya çapında, daha sonradan MINIRIN’ın altyapısını oluşturmak üzere değiştirilen vazopresin hormonunu üreten tek üretici konumuna gelmiştir. MINIRIN ise bunu takiben yıllar boyunca Ferring’in en önemli ürünü olmuştur.

1972 MINIRIN Lansmanı

Ferring’in lansmanını yaptığı antidiüretik bir hormon olan MINIRIN, ilk olarak şekersiz diyabet tedavisinde, daha sonra ise enürezis nokturna, başka bir deyişle yatak ıslatma tedavisinde kullanılmıştır. MINIRIN kısa zamanda Ferring’in ürün portföyündeki en önemli ürün olmuştur.

1973 Yeni Üretim Tesisleri Kuruluyor

Ferring, İskandinavya dışındaki ilk üretim tesisini Almanya’nın Kiel şehrinde kurmuştur.

1980 GLYPRESSIN Lansmanı

GLYPRESSIN’in ilk lansmanı, özefagus varis kanamalarının tedavisinde kullanılan bir vazopresin türevi olarak yapılmıştır.

1982 Büyümeye Devam Ediyor

Ferring; Avrupa, Kuzey Amerika ve Güneydoğu Asya’da ilk global ortaklıklarını oluşturmaya başlamıştır.

1983 Kiel Ferring Vakfı

Dr. Frederik Paulsen, bundan sonraki yıllarda sürekli olarak, Kiel’deki Christian Albrechts Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde endokrinoloji alanında dikkate değer çalışmalar yapan iki bilim insanını 20.000 Alman Markı ile ödüllendiren Kiel Ferring Vakfı’nın öncülerinden biri olmuştur.

1984 MINIRIN Tablet Lansmanı

MINIRIN tablet, başarılı bir şekilde tablet formunda uygulanabilen ilk peptid bazlı farmasötik üründür.

1986 PENTASA Lansmanı

Ferring, PENTASA’yı (mesalazin) inflamatuar barsak hastalıkları tedavisi için kullanıma sunmuştur. Ürün, şirketin gastroenteroloji alanındaki pozisyonunun güçlenmesini sağlamıştır.

1988 Frederik Paulsen Junior, CEO Oluyor

Kurucu Dr. Paulsen’in en genç oğlu olan, Frederik Paulsen, Ferring Grubu’nun CEO’su olmuştur. Aynı zamanda Ferring, Hollanda’da Ferring B.V. ismiyle holding şirketler grubunu kurmuştur. Bugün, Frederik Paulsen yönetim kurulu başkanlığı görevini devam ettirmektedir.

1990 Dünya Çapında Yeni Ortaklıklar

90’lı yıllar süresince Ferring, Doğu ve Batı Avrupa, Güney Amerika, Asya, Güney Afrika ve Orta Doğu’da yeni ortaklıklar kurma sürecini hızlandırmıştır. Ortalama olarak, şirket gelirleri senede yüzde 20 artmıştır.

1993 Prag’da Yeni Aktiviteler

Ferring BV, Çek Cumhuriyeti’nde o zamanki en büyük farmasötik şirket olan Léciva ile ortaklık kurmuştur.

MENOGON Lansmanı

Bu yılın haziran ayında Ferring, infertilite alanındaki ilk ürünü olan ve kısır çiftlerin tedavisinde kullanılan MENOGON (menotropin) ürününün lansmanını yapmıştır.

1995 Kış Okulu

Ferring, Avrupa Pediatrik Endokrinoloji Derneği’nin, Doğu Avrupa’daki genç pediatrik endokrinologlar için sürdürdüğü kış okulunun ana sponsoru olmuştur.

1997 Ferring’in Kurucusunun 88 Yaşında Vefatı

Ferring’in kurucusu Dr. Frederik Paulsen, son 17 senesini doğmuş olduğu Föhr Adası’nda eşi Eva Paulsen ile birlikte geçirdikten sonra 88 yaşında vefat etmiştir.

2000 TRACTOCILE ve MENOPUR Lansmanı

2000 yılında, Ferring, kendi araştırmacılarının sonucu yeni bir etkin madde olarak geliştirdiği, zamanından önce (prematüre) doğum tedavisinde kullanılan TRACTOCİLE ürününün lansmanını yapmıştır. Ferring, ayrıca, MENOGON (menotropin) ürününe tamamlayıcı bileşik olarak geliştirdiği ve kısır çiftlerin tedavisinde kullanılan MENOPUR (menotropin) ürününün lansmanını yapmıştır.

2002 Ferring Uluslararası Merkezi İş Dünyasına Adım Atıyor

1 Ocak’ta Ferring’in uluslararası merkezi Copenhag, Ørestad’da iş dünyasına açıldı. Mimar Henning Larsen tarafından dizayn edilip yenilenen 20 katlı bina, Ferring’in bir sembolü ve İskandinavya’nın en yüksek ofis binalarından birisi oldu.

2003 Ferring Beşinci Üretim Tesisini Açıyor

Ferring, İsviçre’nin Saint-Prex şehrinde, çok amaçlı en son teknolojik gelişme tesisini kurdu ve böylece bölgeye olan bağlılığı devam etti.

2006 Ferring Bölgesel Merkezler Açıyor

Saint-Prex’te Ferring Genel Merkezi ve yeni üretim tesisi açıldı. Tesis, Ferring’in kuru ürünleri için ek üretim kapasitesi sağlamasının yanı sıra, Ferring’in bütün ürün çeşitlerinin ikinci ambalajlama ve dağıtımının yapılmasına olanak sağladı.

2010 Ferring 60. Yılını Kutluyor

1950 yılında kurulan Ferring, 2010 yılında 60. kuruluş yıldönümünü kutladı. Şirket, iki kişinin girişimciliğiyle kurulan küçük bir işletmeden, bugün bütün kıtalarda hizmet veren, ilaç sektörünün güçlü oyuncularından biri haline gelmiştir.

2011 Cytokine’in Satın Alınması

Cytokine PharmaSciences Inc. ve ortağı Controlled Therapeuticas Scotland (CTS) satın alınmıştır. Ferring Controlled Therapeutics isimli yeni ortaklık üretim aktivitelerine İskoçya’da devam edecektir.