Demo

Prostat Kanseri Hakkında

Prostat kanseri, erkekleri etkileyen en yaygın kanserlerden biridir. Her 5 erkekten 1’inde hayatlarının bir evresinde bu hastalığın gelişeceği tahmin edilmektedir ve tüm vakaların üçte biri 65 yaş ve üzeri erkeklerde görülmektedir.

Prostat kanseri hızlı gelişip yayılabilirken, sıklıkla yavaş bir seyir gösterip, yıllarca prostat bezinde kalabilir (lokalize kanser). Erken evrelerinde hastalık belirti göstermez. Ancak, kanser geliştikçe, çevresindeki hücreleri işgal ederek zarar verebilir ya da vücudun diğer bölgelerine yayılabilir (metastaz).

Kandaki miktarını ölçen, prostat spesifik antijen (PSA) gibi prostat kanserini taramak için birçok test kullanılabilmektedir. Yüksek PSA seviyesi prostat kanserinin varlığını işaret edebilir. PSA testi, genellikle dijital rektal muayene ile birlikte kullanılır.

Prostat kanseri teşhis edilirse, hastalığın ‘evresi’, kanserin ne kadar yayılmış olduğunu söyler ve en iyi tedavi opsiyonuna karar vermesine yardımcı olur. Tümörler genellikle TNM sistemi kullanarak derecelendirilir:

T Birincil tümörün büyüklüğü
N Lenf nodlarının etkilenip etkilenmediği
M Tümörün prostat bezi dışına yayılıp yayılmadığı (metastaz)

Prostat kanserinin ilerlemesi testosterona bağlıdır. Bu yüzden, ileri evre hastalık için tedavinin amacı vücutta dolaşan testosteron miktarını azaltmaktır.